Skip to content

66 Buckingham Rd.Brick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2010

Property Information

Block638
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,332
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,700
49%
Improvement Value:$116,400
51%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,918+5.2%
2024$5,624+3.5%
2023$5,434+1.3%
2022$5,366+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994