Skip to content

29 Liverpool Rd.Brick, NJ 08723

Built 1938

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 20, 2023

Property Information

Block639
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,080
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,300
62%
Improvement Value:$72,500
38%
Total Assessment$192,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,980+5.2%
2024$4,733+3.5%
2023$4,573+1.3%
2022$4,515+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,080DeedBook 19390, Page 334Recorded5/26/2023

Property Sale

SaleMulti
$192,000
DeedBook 13790, Page 1810

Property Built

Built

Year Built: 1938