Skip to content

20 Lancaster Rd.Brick, NJ 08723

Built 1939

Last Sale Date
Apr 16, 2024

Property Information

Block639
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,566
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,300
52%
Improvement Value:$104,300
48%
Total Assessment$218,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,646+5.2%
2024$5,367+3.5%
2023$5,185+1.3%
2022$5,120+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1939