Skip to content

244 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1900

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 21, 2012

Property Information

Block646
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage3,144
Acreage1.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
19%
Improvement Value:$398,500
81%
Total Assessment$489,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,631+5.2%
2024$12,005+24.7%
2023$9,630+1.3%
2022$9,509+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 15243, Page 1324

Property Built

Built

Year Built: 1900