Skip to content

458 East End Ave.Brick, NJ 08723

Built 1940
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block656
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage848
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
65%
Improvement Value:$58,600
35%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,303+5.2%
2024$4,090+3.5%
2023$3,952+1.3%
2022$3,902+1.6%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-008336-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

SaleMulti
$70,500
DeedBook 5275, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1940