Skip to content

733 Downey Ave.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2001

Property Information

Block656
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,528
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
47%
Improvement Value:$133,400
53%
Total Assessment$250,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,231+5.4%
2024$5,910+3.7%
2023$5,701+1.3%
2022$5,626+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970