Skip to content

799 Route 70Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$3,150,000
Last Sale Date
Nov 21, 2018

Property Information

Block673
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class10
DescriptionMARINA
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage---
Acreage9.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,970,300
92%
Improvement Value:$258,400
8%
Total Assessment$3,228,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$83,397+5.2%
2024$79,265+3.5%
2023$76,585+1.3%
2022$75,616+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$3,150,000

From:

To:

DeedBook 17333, Page 1365Recorded12/18/2018

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$1,050,000
DeedBook 5172, Page 773