Skip to content

769 Manor Dr.Brick, NJ 08723

Built 1946

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jul 1, 2019

Property Information

Block683
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,188
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,900
46%
Improvement Value:$232,900
54%
Total Assessment$429,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,102+5.2%
2024$10,552+3.5%
2023$10,195+1.3%
2022$10,066+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft2,188DeedBook 17531, Page 1886Recorded7/11/2019

Property Sale

Sale
$649,000
DeedBook 13936, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1946