Skip to content

126 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Nov 22, 2011

Property Information

Block68
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage624
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
53%
Improvement Value:$42,700
47%
Total Assessment$91,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,363+5.2%
2024$2,246+3.5%
2023$2,170+1.3%
2022$2,143+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 15035, Page 1004

Property Built

Built

Year Built: 1960