Skip to content

204 Tern Dr.Brick, NJ 08723

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2019

Property Information

Block84
Lot19
QualifierC204
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class35
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage1,606
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
43%
Improvement Value:$130,500
57%
Total Assessment$230,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,954+5.2%
2024$5,659+3.5%
2023$5,467+1.3%
2022$5,398+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5690, Page 290

Property Sale

Sale
$111,750
DeedBook 5614, Page 75

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5255, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1988