Skip to content

106 Cedar Point Ave.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 24, 2015

Property Information

Block72
Lot136
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page13.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,316
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,300
53%
Improvement Value:$120,500
47%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,581+5.2%
2024$6,255+3.5%
2023$6,044+1.3%
2022$5,967+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 16194, Page 1517Recorded9/22/2015

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 4873, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1985