Skip to content

1574 Elm St.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2007

Property Information

Block783
Lot74
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,016
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,300
44%
Improvement Value:$170,900
56%
Total Assessment$305,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,966+5.4%
2024$7,560+3.6%
2023$7,294+1.3%
2022$7,200+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985