Skip to content

1577 Burrsville Rd.Brick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Feb 8, 2024

Property Information

Block783
Lot79
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,288
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
50%
Improvement Value:$113,500
50%
Total Assessment$227,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,938+5.4%
2024$5,635+3.6%
2023$5,437+1.3%
2022$5,367+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,288DeedBook 19619, Page 77Recorded3/1/2024

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 17241, Page 1949Recorded9/18/2018

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 13014, Page 787

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 11122, Page 1507

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5656, Page 560

Property Sale

Sale
$123,900
DeedBook 4815, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1990