Skip to content

1563 Burrsville Rd.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Feb 9, 2024

Property Information

Block783
Lot85
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,150
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
47%
Improvement Value:$130,000
53%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,368+5.4%
2024$6,044+3.6%
2023$5,832+1.3%
2022$5,756+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,150DeedBook 19612, Page 465Recorded2/22/2024

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 15191, Page 1144

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 12513, Page 291

Property Sale

SaleMulti
$113,000
DeedBook 5546, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1987