Skip to content

12 Johnston AveBrick, NJ 08724

Built 1978

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Apr 15, 2011

Property Information

Block786
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,028
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,800
38%
Improvement Value:$222,600
62%
Total Assessment$356,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,302+5.4%
2024$8,828+3.6%
2023$8,518+1.3%
2022$8,407+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 14879, Page 948

Property Sale

Sale
$387,500
DeedBook 13742, Page 429

Property Sale

Sale
$294,580
DeedBook 11667, Page 1221

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 10187, Page 1934

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5249, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1978