Skip to content

4 Johnston AveBrick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block786
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,350
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
56%
Improvement Value:$101,800
44%
Total Assessment$232,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,058+5.4%
2024$5,749+3.6%
2023$5,547+1.3%
2022$5,475+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,350DeedBook 18224, Page 91Recorded12/23/2020

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12813, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1979