Skip to content

1490 Davidson Ave.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block786
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,104
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,100
60%
Improvement Value:$93,400
40%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,042+5.4%
2024$5,734+3.6%
2023$5,533+1.3%
2022$5,461+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000
Sq Ft1,104DeedBook 19518, Page 473Recorded10/24/2023

Property Built

Built

Year Built: 1958