Skip to content

1495 Green Grove Rd.Brick, NJ 08724

Built 1935

Last Sale Price
$117,900
Last Sale Date
Oct 15, 1996

Property Information

Block786
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,559
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,100
46%
Improvement Value:$159,100
54%
Total Assessment$293,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,653+5.4%
2024$7,263+3.6%
2023$7,007+1.3%
2022$6,917+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$117,900
DeedBook 5411, Page 239

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5137, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1935