Skip to content

1465 Cedar Ave.Brick, NJ 08724

Built 1983

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 21, 2015

Property Information

Block792
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,779
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,700
48%
Improvement Value:$144,000
52%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,248+5.4%
2024$6,879+3.6%
2023$6,637+1.3%
2022$6,551+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,779DeedBook 16211, Page 495Recorded10/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1983