Skip to content

54 Fairview Ave.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Date
Apr 18, 2019

Property Information

Block864
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,371
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$473,400
78%
Improvement Value:$130,800
22%
Total Assessment$604,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,770+5.4%
2024$14,966+3.6%
2023$14,440+1.3%
2022$14,253-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950