Skip to content

1584 Fort St.Brick, NJ 08724

Built 2005

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Feb 22, 2024

Property Information

Block823
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,560
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,500
28%
Improvement Value:$309,800
72%
Total Assessment$430,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,231+5.4%
2024$10,659+3.6%
2023$10,284+1.3%
2022$10,151+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft2,560DeedBook 19625, Page 1122Recorded3/8/2024

Property Sale

SaleMulti
$439,900
DeedBook 12492, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$173,000
DeedBook 12213, Page 483