Skip to content

1586 Fort St.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block823
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage936
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,700
54%
Improvement Value:$94,600
46%
Total Assessment$206,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,384+5.4%
2024$5,110+3.6%
2023$4,931+1.3%
2022$4,867+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft936DeedBook 18930, Page 693Recorded3/2/2022

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft936DeedBook 18654, Page 92Recorded8/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960