Skip to content

1613 Harvard AveBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jul 30, 2005

Property Information

Block823
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,724
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,600
38%
Improvement Value:$191,700
62%
Total Assessment$309,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,073+5.4%
2024$7,661+3.6%
2023$7,392+1.3%
2022$7,296+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 12756, Page 1562

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 5727, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1970