Skip to content

1601 Harvard Ave.Brick, NJ 08724

Built 1978

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block823
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1580
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,580
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,600
40%
Improvement Value:$182,400
60%
Total Assessment$302,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,882+5.4%
2024$7,481+3.6%
2023$7,218+1.3%
2022$7,124+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft1,580DeedBook 19197, Page 1632Recorded10/17/2022

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5281, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1978