Skip to content

1634 Forge Pond Rd.Brick, NJ 08724

Built 1966

Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block825
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,008
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,400
53%
Improvement Value:$107,200
47%
Total Assessment$226,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,664+5.6%
2024$5,363+3.8%
2023$5,166+1.4%
2022$5,096+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966