Skip to content

1644 Hoffman St.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 3, 2022

Property Information

Block831
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,196
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,700
51%
Improvement Value:$106,200
49%
Total Assessment$217,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,612+5.4%
2024$5,326+3.6%
2023$5,139+1.3%
2022$5,072+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,196DeedBook 19157, Page 341Recorded9/7/2022

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 15417, Page 1972

Property Built

Built

Year Built: 1965