Skip to content

1707 Route 88Brick, NJ 08724

Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2011

Property Information

Block842
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$199,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$3,970+6.7%
2012$3,721+8.2%
2011$3,438+2.2%
2010$3,365+6.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 12764, Page 1355