Skip to content

9 Post Rd.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2008

Property Information

Block869
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage1,680
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,400
70%
Improvement Value:$61,000
30%
Total Assessment$205,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,361+5.4%
2024$5,088+3.6%
2023$4,909+1.3%
2022$4,845+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 10579, Page 206

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 5601, Page 22

Property Sale

Sale
$45,255
DeedBook 5497, Page 779

Property Sale

Sale
$65,200
DeedBook 4880, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1955