Skip to content

35 Division St.Brick, NJ 08724

Built 2024

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jan 6, 2021

Property Information

Block857
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class19
Description3SF2G
Dwellings0
ZoningR10
Sq Footage2,500
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,100
19%
Improvement Value:$582,200
81%
Total Assessment$717,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,722+407.6%
2024$3,688-54.9%
2023$8,169+1.3%
2022$8,063+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft2,500DeedBook 18250, Page 1050Recorded1/8/2021

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 5329, Page 241