Skip to content

29 Fairview Ave.Brick, NJ 08724

Built 1972

Last Sale Price
$572,500
Last Sale Date
May 24, 2023

Property Information

Block865
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1366
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,366
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,800
62%
Improvement Value:$129,100
38%
Total Assessment$343,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,976+5.4%
2024$8,518+3.6%
2023$8,219+1.3%
2022$8,113+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$572,500
Sq Ft1,366DeedBook 19396, Page 353Recorded6/5/2023

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 10106, Page 3

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 4962, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1972