Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1874 Route 88Brick, NJ 08724
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2021
Property Information
Block868
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47
Building Details
Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage2,821
Acreage0.39
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$259,700
56%
Improvement Value:$206,100
44%
Total Assessment$465,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $12,157 | +5.4% |
| 2024 | $11,538 | +3.6% |
| 2023 | $11,133 | +1.3% |
| 2022 | $10,988 | +1.7% |
Property History
No events match the selected filters.