Skip to content

911 Route 70Brick, NJ 08724

Built 1933

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2022

Property Information

Block868
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage1,441
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
64%
Improvement Value:$78,600
36%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,482+5.6%
2024$5,189+3.8%
2023$4,998+1.4%
2022$4,930+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5017, Page 645

Property Built

Built

Year Built: 1933