Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1887 Route 88Brick, NJ 08724
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2024
Property Information
Block869
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47
Building Details
Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage2,133
Acreage1.7
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$348,500
58%
Improvement Value:$249,700
42%
Total Assessment$598,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $15,613 | +5.4% |
| 2024 | $14,817 | +3.6% |
| 2023 | $14,297 | +1.3% |
| 2022 | $14,112 | +1.7% |
Property History
No events match the selected filters.