Skip to content

1837 Route 88Brick, NJ 08724

Built 1820

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 10, 1994

Property Information

Block869
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class15
Description1-1SF 2SF1 1690
Dwellings2
ZoningB2
Sq Footage---
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,200
83%
Improvement Value:$92,800
17%
Total Assessment$532,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,885+5.4%
2024$13,178+10.7%
2023$11,907+1.3%
2022$11,753+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1820