Skip to content

13 Tilton Rd.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Price
$1,470,000
Last Sale Date
Jul 31, 2021

Property Information

Block86
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,538
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
52%
Improvement Value:$408,100
48%
Total Assessment$858,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,165+5.2%
2024$21,066+3.5%
2023$20,354+1.3%
2022$20,097+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,470,000
Sq Ft3,538DeedBook 18619, Page 605Recorded8/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 1986