Skip to content

33 Tilton Rd.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
May 2, 2005

Property Information

Block86
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,514
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,000
54%
Improvement Value:$410,200
46%
Total Assessment$894,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,097+5.2%
2024$21,953+3.5%
2023$21,210+1.3%
2022$20,942+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,325,000
DeedBook 12617, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1986