Skip to content

20 Elizabeth Ave.Brick, NJ 08724

Built 1945

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Nov 3, 2016

Property Information

Block872
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-P 3112
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,112
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,200
36%
Improvement Value:$315,200
64%
Total Assessment$489,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,773+5.4%
2024$12,122+3.6%
2023$11,697+1.3%
2022$11,545+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft3,112DeedBook 16570, Page 2Recorded11/15/2016

Property Sale

SaleMulti
$251,500
DeedBook 5384, Page 942

Property Built

Built

Year Built: 1945