Skip to content

662 Harbor Rd.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
May 2, 2008

Property Information

Block982
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 4542
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage4,542
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,400
47%
Improvement Value:$461,200
53%
Total Assessment$867,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,644+5.4%
2024$21,490+3.6%
2023$20,736+1.3%
2022$20,467+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,350,000
DeedBook 14011, Page 974

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5468, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1987