Skip to content

582 Parker AveBrick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 27, 2003

Property Information

Block922
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class18
Description2SF-P 3738
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,738
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,000
49%
Improvement Value:$427,300
51%
Total Assessment$836,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,827+5.4%
2024$20,715+3.6%
2023$19,988+1.3%
2022$19,728+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$550,000
DeedBook 11578, Page 1490

Property Built

Built

Year Built: 1986