Skip to content

576 Parker Ave.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$1,120,000
Last Sale Date
Jul 6, 2016

Property Information

Block922
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,121
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$481,200
53%
Improvement Value:$422,500
47%
Total Assessment$903,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,587+5.4%
2024$22,385+3.6%
2023$21,598+1.3%
2022$21,318+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,120,000

From:

To:

Sq Ft4,121DeedBook 16467, Page 133Recorded8/3/2016

Property Sale

SaleMulti
$900,000
DeedBook 13999, Page 1298

Property Sale

SaleMulti
$830,000
DeedBook 11368, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1958