Skip to content

578 Parker AveBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Mar 15, 2012

Property Information

Block922
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class18
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,640
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,100
59%
Improvement Value:$312,400
41%
Total Assessment$758,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,797+5.4%
2024$18,788+3.6%
2023$18,128+1.3%
2022$17,893+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$665,000
DeedBook 15173, Page 45

Property Sale

SaleMulti
$367,500
DeedBook 5040, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1960