Skip to content

570 Parker AveBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2023

Property Information

Block922
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,432
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,500
65%
Improvement Value:$200,200
35%
Total Assessment$566,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,791+5.4%
2024$14,037+3.6%
2023$13,544+1.3%
2022$13,368+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994