Skip to content

20 2nd St.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 26, 2018

Property Information

Block923
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,973
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
50%
Improvement Value:$147,300
50%
Total Assessment$293,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,655+5.4%
2024$7,265+3.6%
2023$7,010+1.3%
2022$6,919+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 14982, Page 1365

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4853, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1950