Skip to content

542 Nicholas Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Feb 13, 2015

Property Information

Block965
Lot77
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,960
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,400
56%
Improvement Value:$127,900
44%
Total Assessment$292,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,379+5.6%
2024$6,990+3.8%
2023$6,736+1.4%
2022$6,645+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$298,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 16016, Page 843Recorded2/26/2015

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 15804, Page 1667Recorded5/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960