Skip to content

738 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1921

Last Sale Date
May 3, 1995

Property Information

Block937
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.3

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage953
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,600
85%
Improvement Value:$74,100
15%
Total Assessment$495,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,938+5.4%
2024$12,278+3.6%
2023$11,847+1.3%
2022$11,694+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1921