Skip to content

787 North DrBrick, NJ 08724

Built 2007

Last Sale Price
$1,340,000
Last Sale Date
Aug 27, 2007

Property Information

Block941
Lot111
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,509
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,500
51%
Improvement Value:$405,700
49%
Total Assessment$827,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,590+5.4%
2024$20,490+3.3%
2023$19,839+1.3%
2022$19,582+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,340,000
DeedBook 13771, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 12400, Page 461

Property Sale

Sale
$406,000
DeedBook 11753, Page 323

Property Sale

SaleMulti
$360,000
DeedBook 10155, Page 1627