Skip to content

803 North Dr.Brick, NJ 08724

Built 2010

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
May 25, 2017

Property Information

Block941
Lot119
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class18
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,475
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,300
50%
Improvement Value:$416,500
50%
Total Assessment$836,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,840+5.4%
2024$20,728+4.3%
2023$19,868+1.3%
2022$19,610+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$985,000

From:

To:

Sq Ft4,475DeedBook 16756, Page 327Recorded6/2/2017

Property Sale

Sale
$857,000
DeedBook 15367, Page 1719

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$451,000
DeedBook 14397, Page 250

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 11582, Page 869

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5697, Page 400