Skip to content

809 North Dr.Brick, NJ 08724

Built 2020

Last Sale Price
$1,220,000
Last Sale Date
Mar 4, 2020

Property Information

Block941
Lot122
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class18
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,131
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,300
48%
Improvement Value:$459,500
52%
Total Assessment$879,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,963+5.4%
2024$21,793+3.6%
2023$21,027+1.3%
2022$20,755+86.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,220,000
Sq Ft3,131DeedBook 17884, Page 1151Recorded5/12/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,727DeedBook 17442, Page 1970Recorded4/17/2019