Skip to content

817 North DrBrick, NJ 08724

Built 1928

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Nov 9, 2020

Property Information

Block941
Lot125
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,839
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,300
67%
Improvement Value:$202,500
33%
Total Assessment$613,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,020+7.3%
2024$14,931+3.6%
2023$14,407+1.3%
2022$14,220+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft1,839DeedBook 18157, Page 1765Recorded11/18/2020

Property Sale

Sale
$658,000
DeedBook 14032, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1928