Skip to content

821 North Dr.Brick, NJ 08724

Built 2022

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block941
Lot126
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class18
Description3SF3G-P
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,300
47%
Improvement Value:$459,900
53%
Total Assessment$871,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,738+5.4%
2024$21,580+118.3%
2023$9,885+1.3%
2022$9,757+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 18343, Page 847Recorded3/2/2021

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 18237, Page 1870Recorded12/31/2020

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 15557, Page 1521